İSTANBUL SANCAKTEPE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Veli Akademileri Seminerleri Hızla Devam Ediyor

İstanbul Veli Akademileri, İstanbul'daki resmî okullarda (okul öncesi, ilkokul, ortaokul, ortaöğretim, özel eğitim) öğrenim gören öğrencilerin velilerine yönelik okul-veli arasındaki iletişimi ve iş birliğini güçlendirmek suretiyle velileri bilinçlendirerek geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın, sorumluluklarının bilincinde bireyler olarak yetişmelerine katkı sunmak amacıyla hazırlanan okul merkezli veli eğitim projesidir.
Veli Akademileri Seminerleri Hızla Devam Ediyor

Bu çerçevede okullarımızda her ay düzenli olarak eğitimler verilmektedir. İlçemizde birçok okulda verilen seminerlerden bazı örnekler :

1-Öğretmen Sezai Acartürk Anaokulunda proje kapsamında ''Hijyen ve Sağlıklı Beslenme'' ile "Mahremiyet, İhmal ve İstismar" konulu seminerler düzenlendi. ''Hijyen ve Sağlıklı Beslenme'' semineri Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Arzu ÜSTÜN, "Mahremiyet, İhmal ve İstismar" konulu seminer ise Okul Rehber Öğretmeni Aylin SİLİĞ tarafından verildi. Velilerimizin yoğun katılımı ile gerçekleşen seminerlerin öğrencilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda devam edeceği vurgulandı.

2-Osmangazi İlkokulumuzda verilen seminerimizin konusu "Aile İçi İletişim" oldu. Seminer Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevlisi Sayın Raşit ÖZTÜRK tarafından verildi. Böylelikle velilerimiz iletişimi engelleyen unsurlar üzerine pratik deneyimlerini aktarırken çözüm yolları üzerine bilgi edindiler. Okulumuzun hazırlamış olduğu bir diğer seminer  okul konferans salonunda ,TAB Vakfından Sayın Gökçen Efe AYDIN eşliğinde "Hijyen ve Sağlıklı Beslenme" konusu üzerine verildi. 

3-Kemal Türkler İlkokulumuzda verilen seminerimizin konusu "Okul Kuralları ve Devamsızlıkların Önlenmesi" oldu. Okulumuz konferans salonunda başlayan seminerin açılış konuşmasını Okul Müdürü Sayın Hafize DANIŞMAN yaptı. Veli Akademileri hakkında bilgi veren Hafize DANIŞMAN belirlenen seminer konularının velilerimize çok fayda sağlayacağını belirterek, katılımlarından ötürü  tüm velilerimize teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı. Daha sonra Okul Müdür Yardımcısı Sezgin GÜNEY Okul Kuralları ve Devamsızlıkların Önlenmesi hakkında dikkat edilmesi gereken noktalarla ilgili bilgi verdi. Seminerde daha sonra Okul Psikolojik Danışmanı Hava ECE devamsızlık nedenleri ve devamsızlığı önlemek adına yapılacak çalışmalarla ilgili velilere bilgi verdi. Okul kuralları ile ilgili velilere düşen görevler ve dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında veliler bilgilendirildi. Velilerden gelen sorular cevaplandı.

Okulumuzda Veli Akademileri Projesi kapsamında düzenlenen ikinci seminerimiz 'Mahremiyet, İhmal ve İstismar' konusunda oldu. Seminerimiz okul konferans salonunda, Rehberlik Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Uzman Psikolojik Danışman Tuğba YAVUZ tarafından verildi. Mahremiyet Eğitimi, Çocuk İhmal ve İstismarı ile ilgili velilere Bilgi veren YAVUZ, dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında veliler bilgilendirerek istismarı önleme noktasında velilerimize farkındalık kazandırıldı. Velilerimizin İstek ve önerileri sorularak gelecek seminer konusu hakkında istişare yapıldı.

4-Sarıgazi Peyami Safa İlkokulunda Prof. Dr. Orhan KURAL Sarıgazi Peyami Safa İlkokulunda velilere seslendi. 27 Kasim 2019 tarihinde saat 13 :30 da okulun konferans salonunda yapılan  Veli akademileri programına konuk olan ve 100 veliye seslenen Prof. Dr. Orhan kural çevrenin ve okuma kültürü oluşturmanın ne kadar önemli olduğunu  velilere anlattı. "Dünya için bir şey yap" diyerek velilere hediye ettiği kitaplarını imzaladı.

5-Sancaktepe Yahya Kemal Beyatlı ilkokulumuzun seminer konusu ise Aile İçi Şiddet oldu. Psikolojik Danışman Ayşenur ERTÜRK AYBAK tarafından verilen seminerde velilere, çocuğun gelişiminde şiddetin olumsuz etkileri anlatıldı. Şiddetin aile içi ilişkilere yansımaları hakkında bilgiler verildi. Okulumuzda düzenlenen ikinci seminerimiz Sancaktepe Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Uzman Psikolojik Danışman Tuğba YAVUZ tarafından verildi. Kaynaştırma ve Bütünleştirme Yoluyla Eğitim konulu seminerimize velilerimizin ilgisi yoğun oldu. . Bu seminerimizle bireysel farklılıklara saygı duyma ve çocuklarda ortaya çıkabilecek olası engel türleri ve tanılama süreçleriyle ilgili bilgilendirme yapıldı.

6-Yenidoğan İlkokulumuz Halime Hatun Konferans Salonunda toplanan velilerimiz ise "Aile İçi İletişim" konusunda eğitim aldılar. Seminer okul öğretmenlerinden Ahmet ÖZTÜRK tarafından velilerin yoğun ve ilgili katılımıyla gerçekleştirildi. Velilere, aile içi iletişimin önemi, günlük hayattaki kullanım alanları, okul ebeveyni olarak kullanım alanları, iletişim yöntem ve kanalları, iletişimde açıklığın ve niyetin önemi, yanlış kurulan iletişim ve doğurabileceği sonuçlar hakkında bilgi verildikten sonra iletişimin toplum hayatındaki önemini yaşayarak kavramak adına gönüllü velilerin iştirakiyle birkaç canlandırma ve örnek olay incelemesi yapıldı. Seminer sonunda, velilerin doğru iletişim ve doğru iletişimin aile saadetine olan etkileri hakkında değerlendirme yapıldı.

7-Sancaktepe İlkokulumuzda gerçekleştirilen seminerlerde velilerimize aile içi iletişim ve Sorumluluk Bilinci konuları hakkında eğitim verildi. Okul Müdür Yardımcısı Nuran UZUN ve Sınıf Öğretmeni Hümeyra ÇELİK tarafından okul konferans salonunda verilen seminer velilerin ilgiyle dinleyip sorular sorduğu aktif bir ortamda gerçekleşti.

8-Mustafa Karaşahin İlkokulumuz Veli Akademileri projesi kapsamında okul konferans salonunda "Aile Ahlakı ve Çocuktaki Ahlaki Gelişim" konulu seminer yoğun veli katılımıyla gerçekleşti. Eğitimi veren  Okul Rehber Öğretmeni İrem YILDIRIM, rol model olma, kültürel birikim ve manevi değerlerin çocuğun gelişim sürecindeki etkisini değerlendirdi. Velilerimizin dikkatle dinledikleri seminer sonunda velilerimiz bu çalışmanın sürekli hale getirilmesi taleplerini okul idaresine iletti.

9-Sancaktepe Fatih Sultan Mehmet Ortaokulumuz Fen Bilimleri Öğretmeni Sayın Tuğçe TURHAN 'ın "Hijyen ve Sağlıklı Beslenme " konulu seminerinde ise temel besin grubunun neler olduğu ve ne oranlarda tüketilmesi gerektiği, öğün atlamamak gerektiği, ideal öğün saatleri, kahvaltının önemi, abur cubur ve fastfood tarzı beslenmenin zararları, düzenli fiziksel aktivite yapmanın önemi, yeterli uykunun ve kişisel hijyenin çocuklarımıza kazandırılması gerekliliği üzerine konuşuldu. Yüksek oranda şeker tüketiminin stres kadar tehlikeli olduğu ve çocuklarda yaygınlaşmaya başlayan obezite ile nasıl baş edilebileceği üzerine duruldu. Fen Bilimleri Öğretmeni TURHAN 'ın velilerimizin memnuniyet belirttiği seminerlerin devam edeceği, tüm velilerimizi aynı ilgiyle yeni seminerlerimize katılımlarının gerektiğini ifade etti.

10-Aziz Bayraktar İmam Hatip Ortaokulumuz ise son dönemlerde gençlerin çok problem yaşadığı  "Bağımlılıklardan korunma" konulu seminer düzenlediler. Okul Rehber Öğretmeni Tarık ASLAN tarafından verilen seminerde velilerimize bağımlılık belirtileri olan huzursuzluk, uykusuzluk, öfke gibi durumlara dikkat etmeleri, sanal bağımlılıklar ve yeme bağımlılığı ve sigara bağımlılığının ortaokul yaş grubunda en dikkat edilecek hususlar olduğunu unutulmamaları anlatıldı.

11-Paşaköy İlkokulu ve Ortaokulumuzun seminer konusu da bağımlılık üzerine oldu.  Sancaktepe Sosyal Hizmet Merkezi yöneticileri tarafından "Teknoloji Bağımlılığı" ile ilgili velilerimize verilen eğitimde; çocuklarımızın teknolojiye bağımlı hale gelmeden, teknolojiden faydalanmalarını sağlamanın üzerinde duruldu.

12-Şehit Semih Özcan Ortaokulumuzun gündeminde ise "Böbrek Sağlığı ve Sağlıklı Beslenme" konusu vardı. Beslenme Uzmanı Gökçen Efe AYDIN tarafından verilen seminerde velilerimiz sağlıklı beslenme üzerine bilgi edindiler. Okulumuzun ikinci semineri Klinik Psikolog Sayın Hakan AYTAÇ tarafından "Davranış Değiştirme Yöntemleri" konusu ile yapıldı. Okulumuzdaki son seminer Rehabilitasyon Merkezi Çalışanı Sayın Hakan AĞBABA tarafından verildi. AĞBABA'nın 'Disleksi Nedir' konulu seminerine velilerimiz yoğun ilgi gösterdi. Seminerde disleksi belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir? soruları üzerinde duruldu.

13-Abdurrahmangazi  İmam Hatip Ortaokulumuun gerçekleştiği Aile çocuk el-ele başlıklı seminerde konuşmacı Sayın Recep ÖZKUL, günümüz ailelerinin çocuklarıyla yaşadıkları başlıca problemleri ve bunun nedenleriyle birlikte nasıl çözülebileceğine dair önerilerde bulundu. Özellikle yaşanan problem ne olursa olsun anne babaların çocuklarıyla zıt yönde olmaması gerektiğini, problemlerin can yakmadan da çözülebileceğini vurguladı. Sorun çıkmasını önlemenin yolu olarak ilgi-sevgi-sarılmak kelimelerinin anahtar olduğunu, "siz sarılmazsanız onlar sarılacak birini, bir şeyi mutlaka bulur" diyerek semineri sona erdirildi.

14-Hüseyin Tolgacan Sipahi Ortaokulumuzdaki seminerimiz rehber öğretmeni Sayın Meryem ALTUNKAYNAK tarafından verildi. Okul konferans salonunda gerçekleştirilen seminerin 'Başarıya Götüren Aile' konusu ile gerçekleşti. Öğrencilerin akademik başarısında velinin rolü ve öğrencinin evdeki vaktini etkin kullanmaya ilişkin eğitim alan velilerimizin yüksek katılım sağladıkları gözlendi.

15-Şehit Abdullah Tayyip Olçok İmam Hatip Ortaokulumuzda ise ´´Akademik Başarı´´ konulu seminer verildi. Okul konferans salonunda Rehber Öğretmeni Sayın Emre SOLMAZ tarafından yapılan eğitime velilerin ilgisi yoğundu. Yine Okul Müdür Yardımcısı Sayın Uğur ŞABANOĞLU ise ''Okul Aile İşbirliği '' konulu bir seminer verdiler. Okul müdürü yoğun katılımın sebebini; seminer öncesinde velilerimize davetiye gönderilmesi ve ayrıca mesaj sisteminden velilerimizin bilgilendirilmesinin etkili olduğunu ve bundan mutluluk duyduğunu belirtti. Seminer sonrasında velilerimiz memnuniyetlerini dile getirdiler ve bu seminerlerin tekrarlanması konusundaki isteklerini okul idaresine bildirdiler.

16- Beyhan Şenyuva İmam Hatip Ortaokulunun seminer konusu 'Mahremiyet, İhmal ve İstismar' oldu. Okul öğretmenlerinden Sayın Dilek TURGUT tarafından verilen eğitimde velilerimizin dikkat etmesi gereken hususlar üzerinde duruldu.

17-İbni Sina Ortaokulumuzunda seminer konusu 'İhmal ve İstismar' oldu. Okulumuz Rehber öğretmeni Sayın Özlem ÇİFTÇİ tarafından verilen eğitimde Milli Eğitim Bakanlığının sitesinde yer alan ihmal ve istismar genel bilgi formlarından yararlanılarak sunum yapıldı. Bu eğitimde velilerin ihmal ve istismar konularıyla ilgili bilinçlenmesi sağlanarak, bu gibi durumlarla karşılaştığında hangi kurumlara başvurmaları gerektiği, çocukların bu durumlarda hangi tür tepkiler verdiği ve nasıl korunabileceği konularında velilerimiz bilgilendirildi.

18-60.Yıl Sarıgazi Ortaokulumuz Rehber Öğretmen Sayın G. Deniz DURAK BÜLBÜL'ün semineriyle velilerimize ulaştı.  "Çocuğuma Sınav Sürecinde Nasıl Davranmalıyım" konulu seminere velilerimiz yüksek katılım sağladılar. Seminerde Rehber Öğretmen Sayın G. Deniz DURAK BÜLBÜL; çocuğunuza sizin için çok değerli olduğunu hissettirin ve sınav sonucu ne olursa olsun sen değerlisin mesajını vermeyi unutmayın. Onun gözünüzdeki değerinin sınav sonucuyla ölçülemeyeceğini belirtin. Unutmayın ki bütün sınavlar geçicidir; sizlerin ilişkisi ise kalıcıdır mahiyetinde konuştu.

19-Sancaktepe Anadolu Lisesi Biyoloji öğretmeni Sayın İlknur DEMİR'in vermiş olduğu Hijyen ve sağlıklı beslenme konulu seminer çalışmasında, velilerimize lise dönemi yaş grubu öğrencilerinin sağlıklı beslenme ve ergen hijyeni konusunda önemli hususlarda bilgilendirme yapıldı. Beslenmenin önemi yaşa bağlı olarak yaşanan bedensel değişimler üzerine velilerimize bilgiler verildi ve velilerimizin soruları cevaplandı. Velilerimizin eğitimin içeriği hakkında ve veli akademileri hakkında geri dönütleri ve düşünceleri alındı. Velilerimizle iletişimimizin artmasının yanında; öğrencilerin sağlığı ve hijyeni konusunda verimli bir çalışma yapıldı.

20-Sancaktepe Eyüp Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz ise Veli Akademileri kapsamında "Aile içi iletişim" konulu seminer düzenledi. Okul Rehberlik Öğretmeni Sayın Duygunur BALKAN tarafından verilen seminerde aile içinde iletişimin neden yetersiz olduğu ve sağlıklı iletişimin nasıl sağlanacağı sorularına cevap arandı.

21-Fehmi Yılmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Psikolojik Danışmanı Sayın Selma SEVİNÇ'in vermiş olduğu eğitimin konusu  'Aile İçi İletişim' oldu. Seminerde velilere çocuk ile sağlıklı iletişimin nasıl olacağı, iletişim engellerinin neler olduğu konularında bilgiler verilerek, sağlıklı iletişimin tüm yaşamı etkilediği vurgusu yapıldı. Okulumuzdaki ikinci seminer ise Psikolog Sayın İlayda SEZEN tarafından 'Bağımlılıklardan Korunma' konusu ile verildi. Önleyici tedbirlerin öneminin vurguladığı seminerde; teknoloji, madde, alkol ve tütün bağımlılıkları tanıtılarak bağımlılıktan korunma ve bağımlı kişiye nasıl yaklaşılacağı konusunda bilgiler verildi.

 

20-12-201920-12-201920-12-201920-12-201920-12-201920-12-201920-12-201920-12-201920-12-201920-12-2019

Meclis Mahallesi Atatürk Caddesi No 111 Kat 3 34785 Sancaktepe / İSTANBUL Sancaktepe Kaymakamlık Binası - 0216 622 73 15 / 0216 622 73 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.