İSTANBUL SANCAKTEPE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"İstanbul'u Okuyorum" Projesi

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü uhdesinde başlatılmış olan İstanbul'u Okuyorum adlı proje kapsamında okullarımızda bu projeden sorumlu öğretmen ve müdür yardımcıları ile koordinasyon toplantısı yapıldı.


İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Şit başkanlığında ve projelerden sorumlu ilçe koordinatörü Arman Göçmez'in sunumu eşliğinde okulların yapacakları etkinlikleri planlamak amacıyla düzenlenen toplantı Muhsin Yazıcıoğlu İmam Hatip Ortaokulu Konferans salonunda yapıldı. 

Yapılan toplantıya okullarda okuma grubu olan öğretmenler ve her okuldan projelerden sorumlu müdür yardımcıları katıldı.


"Dünya tek bir ülke olsaydı başkenti İstanbul olurdu..."  

Toplantının başkanlığını yürüten Şube Müdürü Murat ŞİT konuşmasında; "İstanbul'un önemini bir kaç yabancının İstanbul ile ilgili söyledikleri sözlerle de ifade etmek istiyorum. Napolyon'un ifadesi ile dünya bir tek ülke olsaydı başkenti İstanbul olurdu. Ya da Alphonse de Lamartine'n ifadesiyle dünyaya bir kez bakma imkanın olacaksa sadece İstanbul'dan bak, Gyllius'un ifadesiyle ise tüm şehirler ölümlüdür İstanbul hariç, gibi sözler aslında bize nasıl bir kentte yaşadığımızı açıkça ortaya koymaktadır. Fakat İstanbul'da yaşayan 18 milyon insanımız şehrini yeterince tanımıyor. Tanımadığı gibi öğrenemiyor ve sahiplenemiyor. Oysa insanın içinde yaşadığı şehir kendi evi gibidir. Yine İstanbul, dünyanın en zengin tarihî kültürel mirasına sahip bir şehir. Ama ne yazık ki tarihî eserlerimizi koruyamıyoruz. İstanbul ile ilgili çocuklarımıza tarih ve kültürü koruma şuuru vermemiz lazım. Onun için İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün bu projesiyle öğrencilerimize yaşadıkları şehri olan İstanbul'u niçin tanıyıp sevmeleri gerektiği konusunda bir bilinç kazandırmak istiyoruz" dedi.


Bir İstanbul Kitabı da Öğrencilerden


Hakkında en fazla kitabın yazıldığı şehirler arasında olan İstanbul'un önemine değinen İlçe Proje Koordinatörü Arman GÖÇMEZ, konuşmasında, proje sonunda öğrencilerden gelecek olan bilgilerle, öğrencilerinin dokunduğu bir İstanbul Kitabının yapılacağını dile getirdi.

Meclis Mahallesi Atatürk Caddesi No 111 Kat 3 34785 Sancaktepe / İSTANBUL Sancaktepe Kaymakamlık Binası - 0216 622 73 15 / 0216 622 73 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.