İSTANBUL SANCAKTEPE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Engeller Dostlarla Aşılır

75.Yıl Cumhuriyet Ortaokulumuzda öğrencilerimize, Köpek Eğitmeni Sn. Burcu BORA tarafından sadık dostlarımız olan evcil hayvanların engelli bireylerin hayatlarına nasıl dokunduğuna dair eğitim verildi. 
Engeller Dostlarla Aşılır

Burcu BORA Kimdir?

Liseyi yeni bitirdikkten sonra Rehber Köpekler Derneği ile çalışmaya başlamıştır. 2015'ten 2019'a kadar çeviri yapma, seminerlerde yer alma, stant açma gibi faaliyetlerde gönüllü olarak görev alırken, ardından rehber köpek eğitmeni olmaya karar vermiştir. İngiltere'de Rehber Köpek Eğitmeni Alan Brooks tarafından verilen görme engelliler hareketlilik eğitimini almıştır. Sonra buna görme engellileri yönlendirme eğitimlerini ve bu işi 40 yıldır yapan İrlandalı Rehber Köpek Eğitmeni Ken Brydon'dan aldığı eğitimleri eklemiştir.

Eylül 2019 itibarıyla da dernekte rehber köpek, servis köpeği ve terapi köpeği eğitimleri vermektedir. 


Engeller Nasıl Aşılıyor?

Terapi köpekleri haftada bir kez, bir derneğe ya da kuruluşa götürülüp çocuklarla, yaşlılarla ya da farklı engel grubundaki insanlarla eğitiliyor. Sevme, pati verme, mama verme, dolaştırma gibi aktiviteler yapılıyor. Servis köpekleri görme engelliler haricinde her engelli grubundaki bireyle birlikte yaşıyor. Görme engelli ile yaşayamama sebebi ise önce görme engelli eğitimini bitirmesinin gerekliliği.Görme engelliler için kapsamlı eğitimler verilmektedir.

16-01-202016-01-2020

Meclis Mahallesi Atatürk Caddesi No 111 Kat 3 34785 Sancaktepe / İSTANBUL Sancaktepe Kaymakamlık Binası - 0216 622 73 15 / 0216 622 73 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.