İSTANBUL SANCAKTEPE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, İlçemizde Aday Öğretmenler ve Okul Yöneticileriyle Buluştu

Tarihçi-Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, aday öğretmenler ve ilçemiz okul yöneticileriyle bir araya geldi.   
Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, İlçemizde Aday Öğretmenler ve Okul Yöneticileriyle Buluştu

Sancaktepe Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezinde düzenlenen söyleşide Ortaylı, Tanzimat Dönemi'nde eğitim sisteminin önemli isimlerce kurulduğunu aktararak, geçmişten bugüne eğitim sistemlerine ilişkin bilgiler verdi.  

Yüksek tahsilin 2. Abdülhamid döneminde başladığını söyleyen Ortaylı, kazaskerlikten gelme Ahmet Cevdet Paşa tarafından da kız öğretmen yetiştirilmesine yönelik sistemin kurulduğunu dile getirdi.  

Ortaylı, "Rüştiyeden itibaren kız ve erkek eğitimi ayrıldığı için kız öğretmen yetiştirmek icap etti. Bu, imparatorluğun eğitimini fevkalade geliştirdiği gibi muallime dediğimiz kadın öğretmenin de cemiyette saygınlığını arttırdı. Bunun öyle 50 senelik bir mazisi yok ama bir erkek veya kadının mesleğinde saygı görmesi, kanunlardan çok kendisine bağlıdır." diye konuştu.  

Prof. Dr. Ortaylı, konuşmasını öğretmenlere verdiği tavsiyelerle tamamladı:

 "Lütfen aile hayatınızdaki sinirlenmeleri okula taşımayın. Muallim için şart olan şey huzurdur, endişesizliktir. Muallimin evine sarhoşluk, kumar girmez, muallimin evine borç, israf ve borçlanma girmez. Bunlar olursa huzurunuz kaçar, buna dikkat edeceksiniz. Siz insanlarımızla küçük yurttaşlarımızla direkt temas halindesiniz. Siz Türk dilini temsil edecek insanlarsınız. Türk dilini konuşanlar, her dili konuşabilirler. Dil yapımız buna yatkındır. Gezmeyi ihmal etmeyin. Öğretmene mobilya gerekmez." ifadelerini kullandı. 

 Prof. Dr. İlber Ortaylı'ya İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Zübeyir Gökhan Doğan plaket, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hale Bağce Özbaş da çiçek takdim etti. 

Program sonunda birçok öğretmen kitap imzalatırken Prof. Dr. İlber Ortaylı, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hale Bağce Özbaş'a imzalı kitabını hediye etti.

07-03-202007-03-202007-03-202007-03-2020

Meclis Mahallesi Atatürk Caddesi No 111 Kat 3 34785 Sancaktepe / İSTANBUL Sancaktepe Kaymakamlık Binası - 0216 622 73 15 / 0216 622 73 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.