İSTANBUL SANCAKTEPE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sağlık Bakanlığı Basın Açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Yeni Koronavirüs salgını hakkında basın açıklamasında bulundu.
Sağlık Bakanlığı Basın Açıklaması

Saygıdeğer Basın Mensupları,

 

Çin'in Vuhan kentinde bundan tam 90 gün önce, 12 Aralık 2019'da ortaya çıkan Yeni Koronavirüs, başka pek çok ülkeye bir iki hafta içinde bulaşmasına, ardından çok hızlı bir küresel yayılım göstermesine rağmen, Türkiye olarak süreçte büyük bir başarı gösterdik.

Komşu ülkeler, Avrupa ülkeleri bizim aldığımız sıkı tedbirleri almadılar. Bizimse, salgına karşı yürüttüğümüz strateji ve disiplinli eylem planında direncimiz hiç azalmadı, kat kat arttı.

 

Küresel salgınların kaçınılmaz tarafları var. İnsanların ülkeden ülkeye her an hareket halinde olduğu bir dünyada, direnç hangi düzeyde, tedbirler hangi keskinlikte olursa olsun bazı sonuçları önlemek maalesef mümkün değil. Eğer dünya ile ilişkimizi tümden kesmiş olabilseydik şu an karşınızda olmazdım.

Bu an burada olmamın nedeni bu saate dek gösterdiğimiz şeffaflık ve bunun devam edeceğinin teminatıdır. Size üzücü ama korkutucu olmayan haberi bildirmek istiyorum.

Bugün akşam saatlerinde, Koronavirüs şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı. Tanı, yüksek ateş ve öksürük şikayetinin sebebinin araştırılması sonucu konmuştur.

Hastanın virüsü Avrupa teması üzerinden aldığı bilinmektedir. Dış dünyadan tamamen izole edilmiştir. Hasta erkektir ve genel durumu iyidir. Aile bireylerinin hepsi ve yakın çevresindeki tüm bireyler gözetim altındadır. Her biri şüpheli kabul edilmiştir.

Hasta mahremiyetinin korunması açısından, detaylı bilgilerinin paylaşılması uygun bulunmamıştır.

Bu ülkemizdeki ilk vakadır. Verilere göre tanı erken konmuştur. Virüs bulaşmışsa, bu çok sınırlıdır.

 

 

Ülkemiz, süreç boyunca bu olasılığa hazırdı. Yayılmayı önleyici tedbirler alınmıştır. Bu hastalığın ülkenin herhangi bir yerinde görülme ihtimaline karşı, sağlık personeli ve hastane hazırlıkları çok önceden bitirilmiştir.

Bu süreçte, yurtdışı ile doğrudan veya dolaylı temasların olası sonucu ortaya bir örnekle ortaya çıktı.

Yurtdışına zorunluluk olmadıkça çıkmayalım. Bakanlığımızca bildirilen Koronavirüsten Korunma Kurallarına mutlaka uyalım.

Tedbirlerde anahtar kelimemiz 14'tür. Yurt dışından dönenler için 14 Gün Kuralı... Dönüşlerinde 14 gün kendilerini izole etmelerini istiyoruz.

Aynı şekilde büyük çoğunluğumuzun Koronavirüse karşı alacağı tedbirler için de anahtar kelimemiz 14'tür. Elleri tam hijyen sağlayacak şekilde yıkamaktan hangi durumda sağlık kuruluşuna başvurulacağına dek kurallar şeklinde her şey açıktır.

 

Bugüne kadar gösterdiğimiz başarı, bundan sonrası için mücadelemizin kolay olacağının garantisi kabul edilmelidir. Biz, dünyayı uyarırken aynı zamanda hazırlandık.

 

 

Bakanlığımız ve tüm birimleriyle devletimiz Koronavirüse karşı mücadelesini planladı. Vatandaşımızdan beklediğimiz, 14 Gün Kuralına ve 14 Korunma Kuralına uyarak bu mücadeleye güç vermesidir.

Bir veya birkaç vaka, salgın değildir. Bu durum sadece virüsün ülkemiz sınırlarına girdiği anlamına gelir. Bu, yüksek bir ihtimaldi ve gerçekleşti.

İzole edilmiş vakanın şu an tek anlamı budur.

Şimdi yapmamız gereken hayatımızı tedbirler doğrultusunda bir düzene sokmaktır.

Bu küresel soruna karşı ulusal bir mücadele vereceğiz. Risk, söylediğim gibi somut, tedbirlerse basittir.

 

Şunu tam olarak bilmeliyiz:

Koronavirüs, alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir.

Bir hasta topyekün risk değildir.

Karantinaya alınmış bir hasta bir toplumu tehdit edemez.

 

Meclis Mahallesi Atatürk Caddesi No 111 Kat 3 34785 Sancaktepe / İSTANBUL Sancaktepe Kaymakamlık Binası - 0216 622 73 15 / 0216 622 73 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.