İSTANBUL SANCAKTEPE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Yunusları

İlçemiz Osmangazi İlkokulunda okul yönetimi ve 4. Sınıf öğretmenlerinin iş birliği ile 2019-2020 eğitim-öğretim döneminde 'Okul Yunusları' projesi uygulanmaya başlandı.
Okul Yunusları

     ''Okul Yunusları'' projesi okul idaresi, ders öğretmenleri ve rehber öğretmelerin hazırlamış oldukları planlama doğrultusunda öğrencilerin görevlendirilmesi ile hayata geçiriliyor. 4.sınıf öğrencilerinden oluşan Okul Yunusları Ekibi, teneffüslerde bahçe ve katlarda arkadaşlarına davranışlarıyla örnek olarak onların, daha güvenli bir ortamda daha verimli bir süre geçirmelerine destek oluyor. Bununla birlikte kendileri de sorumluluk bilinci, saygı, sevgi, yakınlık, ait olma, kabul edilme gibi kendini gerçekleştirme ve gelişimsel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri sağlanıyor.

       Proje ile Okul Yunusu olarak görev alacak 4.sınıf öğrencilerinin yaşı ve hazır bulunuşlukları doğrultusunda sorumluluk almaları sağlanarak, duygudaşlık kurmaları ve öğrenciler arasında olabilecek sorunların çözümünde akran öğreticiliği yapmaları sağlanıyor. Öğrencilerin okula aidiyet duygularının güçlendiği, öz güvenli, kendini ifade edebilen bireyler olarak yetişmeleri hedefleniyor.

      Bununla birlikte arkadaşlarının teneffüslerde güvenliğini sağlamaya destek olmaları, teneffüslerin verimli kullanılmasına yardımcı olmaları, olumlu davranışların hakim olduğu, saygı, sevgiye dayalı okul iklimi oluşturmak da projenin öncelikleri arasında yer alıyor.

Proje yürütücüsü öğretmenler projenin uygulanmasıyla birlikte öğrencilerin teneffüslerde gösterdiği olumsuz davranışların azaldığını, daha verimli zaman geçirmeye başladıklarını, ders girişlerinde sınıflara girişin daha hızlı yapıldığını ve okul kurallarının benimsenmesinin olumlu yönde gelişim gösterdiğini belirtti. 

Okul yönetimi ise projenin olumlu etkilerini  ''Okul Yunusu'' olarak görev yapan öğrencilerdeki davranış değişikliklerini gözlemleyerek açıkladı. Okul Müdürü Osman ATEŞOĞLU bu proje ile öğrencilerimizin sorumluluk bilincinin arttığını, okula aidiyet duygusunun geliştiğini, kendini gerçekleştirme amacıyla önemli değerleri kazanmaya başladıklarını gözlemlediğini vurguladı.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz Sayın Hale BAĞCE ÖZBAŞ, 2023 Eğitim vizyonu dahilinde uygulanan bu ve benzeri projelerde aktif rol alan öğrencilerin yaparak-yaşayarak öğrenme becerilerinin gelişmesine büyük katkı sağladığını belirterek, gelecek yıllarda da bu türden projelerin yapılmasını ve sayısının artarak sürmesini beklediğini ifade etti

.18-02-202018-02-202018-02-2020

Meclis Mahallesi Atatürk Caddesi No 111 Kat 3 34785 Sancaktepe / İSTANBUL Sancaktepe Kaymakamlık Binası - 0216 622 73 15 / 0216 622 73 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.