İSTANBUL SANCAKTEPE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Babalar Masal Anlatıyor

Müdürlüğümüz, 3-6 yaş arasında okula giden öğrenciler için 'Bana Bir Masal Anlat Baba' projesi başlattı.
Babalar Masal Anlatıyor

      Erken çocukluk dönemi diye de adlandırılan 0-6 yaş döneminde ailenin etkisi çok fazla, günümüzde çocuğun gelişiminde annenin yanı sıra babanın da çok önemlidir.
Müdürlüğümüz olarak bu projeye "Çocuklarıyla olumlu iletişim kurabilen babaların, çocuklarının gelişimlerinde olumlu yönde etki gösterdikleri biliniyor. Çünkü çocukların çevreyle kuracakları ilişkilerin önemli ölçüde belirleyicisi, babalarıyla kurdukları iletişimdir. Çocuğun problem çözme ve liderlik becerilerinin gelişiminde, vicdan oluşumunda ve değer yargılarının ediniminde babanın rolü göz ardı edilemeyecek kadar fazladır." diyerek yola çıktık.

Masallar ve Hikayelerle Buluşma


Masallar ve hikâyeler ise sevdiklerimize kalbimizden ve aklımızdan geçenleri anlatma yollarından bazıları. Anlatı dünyasında hayallerine yakın kahramanları benimseyen çocukların dil gelişimini sağlamak ve problem çözme becerilerini geliştirmek için masal anlatmak ve hikâye okumak önemli. Ayrıca sözün imkânlarına yaslanan hikâyeler ve masallar aracılığıyla çocuklara olumlu davranışlar kazandırılabilir. Çünkü çocukların dinlediklerimiz bazen doğrudan bazen de dolaylı yoldan iletilerini verir. Bu düşünceden hareketle Müdürlüğümüz, okul aile işbirliğini sağlamak, babaların çocukların eğitim sürecinde daha fazla rol almalarını sağlamak için bu projeyi geliştirdi. Bana Bir Masal Anlat Baba Projesiyle 3-6 yaş arasında okula giden öğrencilerimiz masallar ve hikâyelerle buluşuyor.

 

Temel İlkemiz "Çocuğa Görelik"


Proje kapsamında okul öncesi sınıflarına her hafta bir öğrencinin babası davet ediliyor ve babanın o sınıftaki öğrencilere hikâye okuması veya masal anlatması isteniyor. Okunan hikâye veya anlatılan masal çocukların gelişim özellikleri özellikle de 'çocuğa görelik' ilkesi dikkate alınarak belirleniyor. Pilot uygulaması Yahya Kemal Beyatlı İlkokulu Anasınıfı'nda yapılan bu projeyle babaların eğitim süreçlerine doğrudan katılımının taşıdığı önem fark edildi.

Projemiz tüm resmi okullarda uygulanmaya başlanmıştır.

18-02-202018-02-202018-02-2020

Meclis Mahallesi Atatürk Caddesi No 111 Kat 3 34785 Sancaktepe / İSTANBUL Sancaktepe Kaymakamlık Binası - 0216 622 73 15 / 0216 622 73 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.