İSTANBUL SANCAKTEPE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulu ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü

İstiklal Marşımızın kabulünün 98. yıl dönümünü kutlamak ve İstiklal Mücadelemizin Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü için Sancaktepe Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan program, Sancaktepe Mustafa Öncel Kültür Merkezi´nde gerçekleştirildi.
12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulu ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü

Milli mücadelenin, birlik ve beraberleğin vücut bulduğu, tarihimizin en önemli savaşlarından biri olan ve düşman işgalinden kurtuluduğumuz Kurtuluş Savaşı´nın ardından, İstiklal Marşı yazılması için yarışma başlatan Maarif Vekaleti (Milli Eğitim Bakanlığı), Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Isparta Milletvekili Mehmet Akif Ersoy´a marş yazması için mektup göndermiştir.  Mehmet Akif Ersoy´un yazdığı marş yarışmada birinci olarak, 1921 yılında İstiklal Marşı olarak ilan edilmiştir. Yarışma sonucu verilecek olan para ödülünü kabul etmeyen Mehmet Akif ERSOY, gösterdiği mütevazılık ve dizelerinde dile getirdiği vatan aşkı ile millet nazarında tekrar tekrar yücelmiştir. 

İstiklal Marşımızın kabulünün 98. yıldönümünde, Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere, Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyoruz.

Meclis Mahallesi Atatürk Caddesi No 111 Kat 3 34785 Sancaktepe / İSTANBUL Sancaktepe Kaymakamlık Binası - 0216 622 73 15 / 0216 622 73 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.